גידולי חממות וגידולים מכוסים אחרים מתאפיינים בעיבוד ותחזוקה אינטנסיביים, כולל אספקה מדויקת של מים ויסודות מזינים ההכרחית לשיטת גידול זו. שימוש בחממות בשילוב עם השקיה טובה, דישון נכון ובקרת אקלים מדויקת, מבטיח גידול איכותי יותר, יבול גדול יותר והגנה טובה יותר מפני מחלות ומזיקים.

גידולים בחממות, על הקרקע

זו כנראה השיטה המקובלת ביותר בארצות מפותחות עם חקלאות מודרנית. עובדה זו נובעת בעיקר מההתפתחות המהירה בתחום חומרי החיטוי הכימיים לטיפול במחלות קרקע ונמטודות ומהשימוש הרווח בחיטוי סולרי של הקרקע שהפך את הקרקע למצע בטוח לגידולים רבים. כתוצאה מכך, מטפחי ירקות ופרחים נמצאים בתחרות מתמדת, כשהם מנסים לגדל זנים חדשים בעלי תכונות ייחודיות שיספקו יבולים גדולים יותר ועמידים יותר למזיקים.


יסודות ההשקיה והדישון בגידולים בחממות על הקרקע

סוג קרקע

ערך SP

משטר השקיה*

ערך סף להשקיה (סנטיבר)**

דישון

כבדה

50<

הפסקות ארוכות עם נפח השקיה קטן. לנפח גדול נדרשים פרקי השקיה ארוכים יותר.

40-25

השיטה הכמותית נהוגה לרוב, אך גם השיטה הפרופורציונלית, כשהמינון מופחת

בינונית

50-35

הפסקות בינוניות-קצרות עם נפח השקיה קטן. ניתן להגדיל את נפח המים לפי דרישות הגידול.

25-20

שיטה פרופורציונלית או כמותית, עם מינון בינוני

קלה

35>

הפסקות קצרות עם כמות קטנה של מים. השקיה בפולסים היא אופציונלית לפי דרישות הגידול.

20-15

שיטה פרופורציונלית, עם מינון מוגדל

* מומלץ להשקות בנפחים גדולים (400-200 מ"ק/הקטר, בהתאם לסוג הקרקע) פעם או פעמיים בתקופת הגידול כדי לשטוף את עודפי היסודות המזינים והכימיקלים ולרענן את אזור בית השורשים. ** מומלץ מאד להשתמש בטנסיומטרים שיוצבו במקומות שונים בחלקה כדי להחליט על התזמון המתאים ביותר להשקיה.

טפטוף בחממה

טפטוף בחממה


שלוחת טפטוף ורדית

להשקיה של גידולים בחממות על הקרקע מומלצת שלוחת ורדית. הטפטפת שלה מצוידת במסנן כניסה גדול שמאפשר שימוש במים באיכויות שונות. מנגנון הוויסות הייחודי של טפטפת ורדית מבטיח ביצועים מעולים בתנאי שטח משתנים ובחלקות ארוכות. ניתן להזמין את הטפטפת בספיקות 0.8, 1.2, 1.6 ל/ש, שעולות בקנה אחד עם המגמה המתפתחת של נפחי מים קטנים להשקיה יעילה, מדויקת וחסכונית.

לדף המוצר של טפטפת ורדית, לחץ כאן

 

טפטת ורדית

 

 

גידולים בחממות, על מצע מנותק

גידול על מצע מנותק מציב אתגר גדול יותר בפני המגדל מבחינת תדירות ההשקיה והדיוק בדישון. למצע הגידול תפקיד חשוב והוא יכול להשפיע באופן משמעותי על בריאות הצמח והתפתחותו. על המגדל להשגיח שהמצע המנותק, אורגני או אי-אורגני, מספק במשך כל תקופת הגידול סביבה אופטימלית לבית השורשים.


יסודות ההשקיה והדישון בגידולים בחממות על מצע מנותק

שלב הגידול של הצמח

משטר השקיה

אחוז הנגר (%)*

דישון

שתילה

נפח השקיה קטן. יש להימנע מעודף לחות.

5-0

מוליכות חשמלית (EC): 1.6-1.2 מילי סימנס

פריחה וחנטה

נפח בינוני עד גדול. יש להתאים את הפולסים לצרכי הצמח.

15-10

מוליכות חשמלית (EC): 2.3-1.8 מילי סימנס

אסיף

נפח גדול. יש להתאים את הפולסים לצרכי הצמח.

30-15

מוליכות חשמלית (EC): 3.0-2.5 מילי סימנס, בהתאם לצרכי הצמח

* יש להתייחס לנגר כאחוז מהנפח הכללי. הנגר תלוי באקלים ובנתוני ההתאדות-דיות (evapotranspiration).


השקיה בפולסים

שיטת ההשקיה המקובלת בגידולים על מצע מנותק היא השקיה בפולסים, בעיקר מפני שלמצע מנותק יכולת אגירת מים מוגבלת ורגישות למוליכות חשמלית גבוהה. מחזורי השקיה רבים ביום (בהתאם לאקלים ולשלב הגידול של הצמח) הם הדרך הטובה ביותר לספק את כמויות המים הנדרשות ולפקח על רמת הדישון.

 

 

שלוחת טפטוף ענבר

שלוחת טפטוף ענבר פותחה במיוחד לדיוק ולהשקיה בפולסים. הטפטפת שלה, שמצוידת במנגנון וויסות ייחודי ובמסנן כניסה יעיל, מתגאה בעוד שני מנגנונים משמעותיים: אל-נגר ואנטי-סיפון. בזכות מנגנון האל-נגר השלוחה נשארת מלאה במים בין הפולסים וכך מתקבלת השקיה מיידית ומדויקת לאורך השלוחה. מנגנון האנטי-סיפון מגן על הטפטפת מפני יניקת חלקיקי אדמה ולכלוך דרך פתח היציאה.

לדף המוצר של טפטפת ענבר, לחץ כאן

 

 

טפטפת ענבר